Necelý rok je našemu novému projektu pro rodiny mladších pacientek – Říct to dětem.

Jeho vzniku předcházel průzkum mezi zdravými ženami, matkami různě starých dětí. Zajímalo nás, kdy a jakým způsobem by řekly svým dětem, že jsou vážně nemocné, a zda vůbec. Ukázalo se, že z 500 dotázaných by jich téměř 20 % před svými dětmi diagnózu rakoviny prsu tajilo. Děti by podle nich taková zpráva příliš vystrašila (69 %), případně by ji správně nepochopily (32 %). Nejvíce by se ženy zdráhaly mluvit o své nemoci s dětmi předškolního věku (21 %), žákům prvního stupně by se svěřilo více než 37 % dotázaných žen a necelých 26 % by se o své nemoci bavilo až s dětmi navštěvujícími druhý stupeň základní školy.  Odborníci však varují, že nejhorší cestou je snažit se vše utajit.

Žen, které rakovinou prsu každoročně onemocní, je kolem sedmi tisíc a bohužel přibývá těch mladších, s nedospělými dětmi. Ocitnou se v situaci, kdy kromě svého osobního vyrovnání se s vážnou nemocí řeší ještě další neméně bolestný problém – jak s tím vším obeznámit své děti. Co vše jim říci, kdy a jak. Jak odpovídat na jejich otázky, jak je uklidnit, jak zvládnout jejich emoce, a jak udržet na uzdě ty své…

Na jaře se nám podařilo vydat brožuru, v níž psycholožka a psychoterapeutka Marie Zemanová nabízí vhled do této situace očima odborníka. Sama pracuje s onkologickými pacienty víc jak třicet let a své bohaté zkušenosti spojila s autentickými prožitky rodin, které se s těmito problémy již vypořádaly. Popisuje konkrétní situace, s ohledem na různé věkové skupiny dětí, a nabízí možná řešení. Brožuru, která je mimochodem ojedinělá svým zaměřením na tento specifický problém, přivítali zejména onkologové, ale i další odborníci (například mamodiagnostici), a polovina desetitisícového nákladu je v této chvíli rozebrána. Pacientky, které se právě dozvěděly svou diagnózu, jsou vděčné za srozumitelnou nápovědu, která jim usnadní nelehkou komunikaci nejen s dětmi, ale v celé rodině.

Díky partnerům, kteří vydání brožury umožnili (Liga proti rakovině Praha a Nadace DRFG) můžeme brožuru distribuovat zdarma. Kromě tištěné podoby je také ke stažení na www.mammahelp.cz

Rodinám, které takovou situaci právě řeší, nabízíme už od února také odbornou poradnu, kam se mohou telefonicky nebo e-mailem objednat. Klinická psycholožka dochází v předem daných termínech do pražského Mamma HELP centra a její poradenství je pro klientky a jejich rodiny zdarma. Získali jsme grant Nadace GSK, aby tato zcela nedostatková odborná pomoc byla snadněji dostupná. A to nejen v Praze, ale po zhodnocení pilotního projektu od příštího roku také postupně v dalších Mamma HELP centrech. Přes počáteční ostych se do poradny začalo objednávat více žen, ale zájem mají i muži. Ukázalo se také, že některé pacientky považují za užitečné přijít i s dětmi, a některé dokonce přicházejí opakovaně.

Součástí programu Říct to dětem je také víkendové setkání rodin pacientek s psycholožkami. To letošní se konalo v listopadu v Řevnicích u Prahy a oproti těm předchozím jsme zvolili komornější  obsazení. Šest rodin, celkem s deseti dětmi, strávilo tři dny v pohodovém prostředí, dospělí využili nabídky tří skupinových sezení, zatímco děti svěřili náhradním babičkám. Došlo na zajímavou a velmi otevřenou výměnu zkušeností, a také na nápady, co by ještě mohlo rodinám usnadnit vzájemné sdílení. Pět žen využilo také individuální rozhovor s psycholožkou, další se objednala do poradny v Praze. Z ohlasů po návratu domů od rodičů víme, že jejich děti se zbavily díky společně prožitému víkendu hlavně úzkosti, někdy do té doby zatajované. Děkujeme dalším našim partnerům – Nadaci Tesco, firmě Dr Max a nadaci Zdraví pro Moravu, že svými dary umožnili tento víkend uspořádat, a plně jej uhradili. Rodiny, které přijely z Brna, Prahy, Plzně a Ústí nad Labem, si zaplatily pouze cestu.

Co je před námi? Postupné otevření dalších „poraden v poradně“, tedy prostor pro setkání s psycholožkami v našich Mamma HELP centrech. Na řadě je Brno a České Budějovice, v dalších městech zatím jednáme s odborníky, kteří by měli o spolupráci s námi zájem. Není to snadné, protože jejich kapacity jsou bohužel dlouhodobě přečerpané…

Pracujeme také na další ojedinělé publikaci, tentokrát knížce, kterou bychom chtěli v příštím roce darovat dětem – těm předškolním, kterým onemocněla maminka.  Vyprávění je už napsané, určitě se povedou i obrázky. Na vydání knížky i její pokřtění už jsme partnery našli – finančně nás podpoří Hard Rock Café z výtěžku letošního Pinktoberu a také vydavatelství CNI, které nám věnovalo významnou částku získanou díky říjnovému číslu časopisu Moje psychologie.

Velice si vážíme toho, že projekt Říct to dětem zaujal nejen velké firmy a nadace, ale také plno lidí, kteří na něj přispívají jako individuální dárci, i další, kteří pro něj peníze dokonce sami shánějí, třeba jako dobroběžci.  Ceníme si toho, že pomoc rodinám onkologicky nemocných maminek považují za smysluplnou a potřebnou, stejně jako to cítíme my. DĚKUJEME.

Mgr. Jana Drexlerová

ředitelka

Mamma HELP, z.s.

Vše o projektu Říct to dětem zde >>