Rakovina prsu: v západních Čechách ročně čtyři sta nových pacientek
Riziko karcinomu stoupá po padesátém roce života
Žen, u nichž lékaři diagnostikují rakovinu prsu, v západních Čechách stále přibývá. Na onkologické a radioterapeutické klinice plzeňské fakultní nemocnice si tuto zprávu ročně vyslechne 400 nových pacientek.
„Obecně je nárůst zhoubných nádorů šestiprocentní. U karcinomu prsu se naštěstí daří zachytit nádor včas. Z toho máme pochopitelně radost, protože pak je dlouhodobá prognóza pacientek velmi dobrá,“ uvedl onkolog Tomáš Svoboda. Brzké odhalení zhoubného onemocnění je podle jeho názoru dáno především díky screeningu, jenž funguje už 15 let. Toto pravidelné preventivní vyšetření absolvuje 60 až 70 procent žen v Plzeňském a Karlovarském kraji.
Riziko karcinomu prsu stoupá po 50. roku věku. Vrcholu výskytu dosahuje po šedesátce. Kromě nových pacientek, jichž je ročně na 400, však doktoři řeší případy, kdy se rakovina vrátí. Velkou skupinu tvoří i ženy s genetickým rizikem tohoto onemocnění. „Hereditární (pozn. red.: dědičná) závislost postihuje pět až osm procent žen a to už je obrovské množství. O genetické testování mají zájem především dcery našich pacientek ve věku dvaceti až pětadvaceti let,“ nastínil lékař působící na onkologické a radioterapeutické klinice.
Pokud se nebezpečí rakoviny prsu potvrdí, stále obvyklejší je, že dotyčné se rozhodnou nechat si mléčné žlázy odstranit. Kvůli odborným konzultacím funguje ve FN Plzeň specializovaná poradna, kterou zajišťují mamochirurgové, genetici, gynekologové, eventuálně onkologové.
Kromě lékařské péče však nemocné potřebují psychologickou či psychoterapeutickou pomoc. Plzeňská onkologie tuto podporu nabízí, pracovníci jsou však značně přetížení. „Rozsahem péče a počty pacientů patří naše pracoviště mezi největší v zemi, takže jsme natolik vytížení, že například možnost individuální terapie, důkladného pohovoru a názorného vysvětlení jednotlivých souvislostí je prakticky neproveditelná,“ přiznal Svoboda. Ve své praxi se ovšem opakovaně setkává s tím, že řada lidí nechce podrobnosti svého onemocnění a osobní záležitosti s nikým sdílet.
Pokud už zájem má, lékaři spolupracují s neziskovými organizacemi, jež se touto problematikou zabývají. Svoboda se stal garantem plzeňského centra Mamma HELP. „Doplní zbytek praktických rad na bázi vlastního prožitku a vlastní zkušenosti,“ uvedl.
V neziskové organizaci totiž pracují vyléčené pacientky, jež se vzdělávají v poradenství. Celkem jsou k dispozici čtyři terapeutky. Konzultace jsou zdarma a mohou je využít též rodinní příslušníci nemocných. Nezisková organizace se kromě společenských akcí pro své členky zaměřuje na preventivní akce a školení.
Všechna tuzemská centra, kterých je v ČR osm, teď rozjíždějí novou kampaň. Spot už nyní koluje na internetu a sociálních sítích. Od pondělí do 25. února ho bude vysílat Česká televize.
Zdroj: https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/rakovina-prsu-rocne-ctyri-sta-novych-pacientek-20180212.html