Cestovaní po Zakarpatské Ukrajině
V rámci cestovatelského okénka jsme se sešly v MHC v Českých Budějovicích, abychom se společně podívaly na nejzápadnější oblast Ukrajiny na Podkarpatskou Rus neboli Zakarpatskou Ukrajinu, která byla součástí prvorepublikového Československa. Vazby této oblasti a jejich obyvatel na Čechy a Moravu jsou však mnohem větší a sahají až k Velké Moravě. Součástí jednoho státu byli i za Rakouska-Uherska, ale československá historie celkem pochopitelně přitahuje nejvíc, „české stopy“ jsou v kraji dodnes výrazně přítomny a navíc se zde domluvíme i česky.
To, že Podkarpatská Rus je země s nádhernou přírodou, komercí nezkaženými lidmi a opuštěnými horami, že je to kraj turisticky přitažlivý, především pro milovníky dobrodružnějších horských túr, nám potvrdila Hanka, která tam v loňském létě strávila několik dní. Je tam zcela bezpečno, válečné oblasti jsou 1200 km vzdáleny.
Zakarpatí turistům nabízí víc, než jen obecně známé nádherné hory, města Užhorod a Mukačevo s řadou architektonických skvostů a ukrajinské „mrtvého moře“ v Solotvinu, je zde mnoho místních lákadel, které často nejsou návštěvníkům z ČR vůbec známy. Zakarpatí je významnou vinařskou oblastí, je zde mnoho léčivých pramenů a sanatorií, jsou zde jeskyně, hrady, pěstuje se zde tabák, chovají sibiřští jeleni a jako hospodářské zvířata také vzácní buvoli.
Siněvirské jezero duše Karpat – podle legendy název pochází od jmen nešťastných milenců Sini a Vira. Siň naplakala jezero, protože její bohatí rodiče nechali chudého Vira zabít. Uprostřed jezera je ostrůvek, údajně tam byl hrob Vira.
Bydleli jsme v Koločavě, což je rodiště obávaného loupežníka Nikoly Šuhaje, hrdiny literárního díla Ivana Olbrachta – Nikola Šuhaj loupežník. Osud Nikolaje vzrušuje zejména mladé lidi dodnes. Proto o něm vznikly a stále vznikají filmy, divadelní představení. Vzpomeňme i na zfilmovaný muzikál z brněnského Divadla Na provázku, „Balada pro bandytu“ který svého času lámal rekordy v návštěvnosti.
Koločava má 10 muzeí a 20 památníků. Kvalita muzeí je však rozličná. Muzeum československé školy a také nový skanzen.
Proč jet na Zakarpatskou Ukrajinu? Nádherná krajina Karpat, málo turistů, milý a vstřícní lidé, levný pobyt, ale na druhé straně je to velmi chudá oblast, žádné sociální jistoty, žádné zdravotní pojištění a návštěva je nejlepší možnost, jak podpořit místní obyvatele.
A proto jsem se do těch míst vydala i já se svými blízkými a kamarády.
Při zdolávání krás přírody jsme sice i pořádně promokli, ale ani to nás neodradilo od putování touto jedinečnou krajinou.
Hanka Sochorovská