Říjen v růžové aneb Pinktober s podprsenkami TIMO
Je tu podzim a ulice budou brzy plné tradičních říjnových barev.Ne, tentokrát nemyslíme žlutou a červenou. Ale různé odstíny růžové, barvy kampaně proti rakovině prsu.Tradice růžového října tu je už od roku 1985, kdy tuto akci založila Americká onkologická společnost. Kampaň proti rakovině prsu se každý říjen připomíná růžovou mašličkou. S tou prý přišla Evelyn Lauder, viceprezidentka Estée Lauder a snacha zakladatelky této kosmetické společnosti. Nebylo to ale poprvé, co se mašlička v souvislosti s rakovinou prsu objevila. Prvenství je připisováno 68leté Kaliforňance Charlottě Haleyové, které rakovinou prsu onemocněla dcera, sestra a vnučka. Tehdy sama rozdávala mašličky v broskvové barvě, aby upozornila na nedostatečné financování výzkumu boje proti této zákeřné nemoci.
Od té doby probíhá kampaň po celém světě. Má podobu pochodů, běhů, přednášek nebo třeba růžově osvětlených budov. Pro různé lidi znamená toto tažení proti rakovině různou věc. Pro některé je to oslava síly a odhodlanosti přežít. Pro jiné příležitost, jak dostat mezi lidi více informací o nepříjemné realitě spojené s nemocí. A pro organizace, které pomáhají ženám s tímto typem rakoviny bojovat, je to jedinečná šance, jak získat pro svou činnost finanční podporu.
Říjen v růžové, to je také platforma, kde mohou ženy, které rakovinu prsu prodělaly, sdílet s ostatními svůj příběh. Podělit se, jak řešily bolest, únavu, strach, obtíže v sexuálním životě nebo v chování okolí a jak znovu získaly sílu.
U nás stojí za růžovou kampaní nezávislá organizace Mamma HELP. Ta se již několik let snaží v ČR propagovat měsíc říjen jako měsíc boje proti rakovině prsu, a to prostřednictvím různých akcí pro veřejnost, kde se snaží informovat celkově o rakovině prsu jako o nemoci samotné, možnostech její prevence a způsobech léčby. Během října je například ve všech městech, kde jsou centra této organizace, pořádán pochod pro Mamma HELP. Zúčastnit se ho tedy můžete v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Olomouci, Zlíně a Přerově. Veškerá pomoc této organizace je bezplatná a lze ji využít jak při osobní schůzce, tak třeba po telefonu. Pražské Mamma HELP centrum totiž provozuje informační AVON linku, kde se ročně uskuteční přes 7 tisíc hovorů.
Důležitá je jedna věc: dokázat se o rakovině normálně bavit. A přiznat si, že u značného počtu případů není léčba možná. Zoufale totiž potřebujeme další výzkum, aby se rakovina prsu dala řešit u všech nemocných žen, ne jen u některých. Pravdou totiž je, že u 30 procent pacientek s rakovinou prsu se vyvinou metastázy a nemoc je nevyléčitelná. Proto je tak důležité získat peníze na další výzkumy léčby, aby se toto číslo podařilo snížit.