12. Rehabilitace a relaxace
Rehabilitace v širším slova smyslu znamená léčebné postupy, kterými se snažíme dosáhnout původního stavu zdraví nemocného. U chronicky nemocných onkologických pacientů může rehabilitace přispět k úpravě porušených funkcí organizmu a také k celkovému zlepšení kvality života. Poruchy funkcí, které se snaží léčebná rehabilitace odstranit, se dělí do tří kategorií:
(doporučení Světové organizace zdraví WHO – World Health Organization)
- Porucha na úrovni orgánu nebo tělesného systému (impairment)
- Neschopnost na úrovni osobnosti (instability), tj. neschopnost k provádění jednotlivých činností (oblékání, hygiena apod.)
- Handicap = úhona, újma na úrovni vztahu jedince ke společnosti je změnou základních rolí, které člověk ve společnosti zastává – v rodině, zaměstnání. Porucha je zpravidla příčinou neschopnosti a jejím důsledkem je handicap. Úprava “neschopnosti” handicapu mnohdy přesahuje rámec léčebné rehabilitace a spadá do oblasti rehabilitace psychické a sociální. Rehabilitace u onkologických pacientů je nutné pojímat komplexně.
Léčebná tělesná (somatická) rehabilitace
se zaměřuje na úpravu poruch, které jsou u onkologicky nemocných časté. Vhodnou doporučenou rehabilitací odborníkem je možné některým komplikacím po léčbě nádorového onemocnění předcházet (např. vzniku otoků – lymfedému). Rehabilitace zaměřené cíleně na poruchy vzniklé jako komplikace určitého nádoru nebo jeho léčby je pro každé nádorové onemocnění podrobně popsána v příručce: Rehabilitace pacientů s onkologickou diagnózou, Olga Trávníčková- Kittlerová, Vitězslav Hradil, Jan Vacek; Triton, Praha 2004.
Rehabilitace onkologických nemocných zahrnuje cvičení, fyzikální terapii, ale také vycházky a plavání. Aktivní cvičení je důležité. Zlepšuje činnost kardiovaskulárního (oběhového) systému, fyzickou zdatnost a náladu. K fyzickému cvičení je nutné přistupovat individuálně, vždy je nutné poradit se s lékařem a začít cvičit pod vedením zkušeného fyzioterapeuta.
Psychická rehabilitace
je pro nemocného také velmi důležitá.. Ze zkušeností některých nemocných víme, že se někdy mohou u nemocného vyskytovat během léčby i po léčbě psychické změny. Je důležité, aby se nemocný nebál o svých pocitech a starostech, které vyplývají z jeho onemocnění, hovořit se svými blízkými nebo se obrátit se svými problémy na psychologa.
Sociální rehabilitace
má usnadnit návrat nemocného ke společenským aktivitám, které byly jeho součástí před onemocněním. Do této oblasti lze zahrnout rehabilitaci profesionální, tj.úsilí o umožnění návratu nemocného do zaměstnání. Začlenění nemocného zpět do pracovního procesu ať již do původního zaměstnání nebo do zaměstnání náhradního (změna pracovního místa u zaměstnavatele, rekvalifikační kurzy pro nové zaměstnání) je základním předpokladem opětovného sebeprosazení se a realizace v plnohodnotném aktivním životě. Jak řešit problém seberealizace v zaměstnání, jak postupovat v případě změněné pracovní schopnosti řeší nový zákon o zaměstnanosti – Zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. ze dne 13.5.2004 České republiky, jehož součástí je i komplexní úprava problematiky osob se zdravotním postižením a jejich postavení na trhu práce : 67§ – 84§ Sb. (Nový zákon o zaměstnanosti po vstupu ČR do EU, Ladislava Steinicová, Pragoeduca 2004).
Relaxace – uvolnění napětí
Onkologické onemocnění je vnímáno jako život ohrožující onemocnění. I po vyléčení zůstává přítomen pocit ohrožení. Ohrožující události, kterou nádorové onemocnění je, znamená napětí. Pokud trpíte obavami nebo úzkostí, zvětšuje se svalové napětí a brzy se unavíte.
Existuje celá řada různých cest, jak odolávat této situaci a jak dosáhnout relaxace. Pro každého jedince je nejdůležitější najít si metodu, která mu nejlépe vyhovuje. Někteří lidé si myslí, že nejsnadnější je o svých zkušenostech a problémech mluvit nebo psát. Jiní se chtějí zbavit svých pocitů fyzickou prací, cvičením, relaxací nebo mentálním cvičením jako jsou meditace a vizualizace. Další se nejlépe cítí, když vyjádří něco svýma rukama – kreslením, modelováním, ručními pracemi. Vypovídání se a relaxace jsou například dvě odlišné cesty, které obvykle můžeme shledat příjemnými. Pokud prožíváte stres, může být někdy dobré se zastavit a nalézt mír a sílu v rozhovoru s někým nebo relaxováním.
Chcete –li vyzkoušet relaxační cvičení, postupujte podle návodu.
V případě, že se během relaxace dostaví nepříjemné pocity, relaxační cvičení přerušte. Je vhodné o těchto pocitech informovat psychologa nebo ošetřujícího lékaře.
- Zvolte odpočinkovou polohu, která je pro vás pohodlná. Můžete sedět nebo ležet. Ztlumte světla a ujistěte se, že vaše okolí je klidné. Můžete poslouchat hudbu, kterou máze rádi. Může to být cokoliv od klasické hudby po rokovou. Existuje také hudba speciálně vytvořená pro relaxační cvičení. Hudba může pomáhat k dosažení relaxace a k potlačení nepříjemných okolních zvuků.
- Zavřete oči a soustřeďte se na dýchání. Několikrát se zhluboka a dlouze nadechněte. Vydechujte všechno, co je těžké, co cítíte jako těžké. Vdechujete život dávající energii. Pokaždé, když vydechujete, zbavujete se napětí a pociťujete tělo lehčí, měkčí. Sledujete svůj dýchací rytmus bez snahy ho ovlivnit.
- Myslete na svá chodidla a prsty u nohou a vnímejte jejich uvolnění. Pokračujte směrem nahoru po těle na lýtka, kolena a vnímejte jejich uvolnění a polohu. Umožněte přechod relaxace na vaše stehna, kyčle a pánev. Pociťujte těsné spojení s podložkou, na které sedíte nebo ležíte. Vaše kyčle a pánev jsou lehké, uvolněné. Pociťujete uvolnění v břiše a hrudníku. Povšimněte si, že vaše dýchání je vyrovnané a má všechen prostor, který potřebuje.
- Svaly na ramenou a pažích jsou uvolněné a vy se cítíte lehký(á) a příjemně uvolněný(á). Vaše dlaně jsou otevřené směrem vzhůru a vy pociťujete teplo šířící se nahoru do uvolněných svalů, do krku, a hlavy, do všech malých svalů vašeho obličeje. Pociťujete, jak se všechny vrásky okolo vašich očí, úst a čela vyhlazují.
- Odpočívejte nyní ve svém relaxovaném těle. Odpočívejte tak dlouho jak potřebujete; 5..,10.,15 minut. Až budete chtít ukončit relaxaci, otevřete oči, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, rozhýbejte končetiny a pomalu postupně protáhněte celé tělo. Cítíte se uvolněně a odpočatě.
Zdroj: Masarykův onkologický ústav