Lymfedém

Stručná anatomie lymfatického systému

Lymfatický systém tvoří lymfatické cévy a lymfatické uzliny. Uzliny mají funkci filtru a vznikají v nich protilátky – uzlina nesmí být zvětšená, fixovaná ani bolestivá. Lymfatické cévy začínají slepě v tkáňových prostorech a vytvářejí sítě, které nemají chlopně. Z těchto sítí se sbírají sběrné kolektory, které mají chlopně, stěny mají vybaveny svalovinou – regulují směr toku lymfy. Lymfatické cévy odvádějí lymfu (mízu). Tyto cévy se nacházejí téměř ve všech orgánech. Celý systém ústí do krevního oběhu. Lymfa je většinou čirá, lepkavá, bezbarvá tekutina. Vzniká z tkáňového moku, obsahuje tuky a proteiny a do lymfy přecházejí vitamíny A, D, E, K, steroidní hormony, železo, měď, kalcium a lymfocyty.

Co je lymfatický otok?

Otok vzniká nahromaděním lymfy ve tkáních.

Primární – vrozený, je podmíněný snížením počtu míznic nebo zmenšením jejich průsvitu a ztenčením jejich stěny v důsledku nedokonalého vývoje. Může se objevit hned po narození, v období puberty, po porodu či nějaké jiné zátěži organismu nebo až po 35. roce.

Sekundární – získaný, nejčastěji po operaci, úrazu, kdy se lymfa začne hromadit před překážkou a nemůže pokračovat v odtoku. Zda se otok objeví ihned po operaci nebo za několik roků nebo vůbec nezáleží na velikosti zákroku, transportní kapacitě lymfatického systému a preventivních opatřeních.

Komplikace lymfedému

Lymfedém má 4 stadia:

  1. latentní – skrytý – bez známek otoku – městnání je vidět pouze na lymfoscintigrafii
  2. přechodný – objeví se občas např. po námaze a opět zmizí
  3. chronický – stálý
  4. elefantiaza – sloní noha

Neléčený lymfedém může vést k fibrotizaci (zvazivovatění podkoží), zatuhnutí postižené končetiny, úspěšnost léčby se snižuje.

Zanedbaný lymfedém může vést až ke vzniku elefantiazy nebo lymforhey (prosakování mízy přes kůži), oteklé části těla jsou náchylné ke vzniku exému, plísní či růže /erysipelu/.

Co je potřeba udělat, aby k této poměrně časté komplikaci po chirurgickém odstranění lymfatických uzlin z podpažní jamky a také po následném ozařování nedocházelo?

Prevence lymfedému patří jak do krátkodobého, tak i dlouhodobého rehabilitačního plánu u žen s nádorovým onemocněním prsu. Je ovšem bohužel také pravda, že rehabilitaci žen po ablaci prsu není na mnoha pracovištích věnována systematická pozornost. A nutno je také dodat, že i přes veškerá včasná opatření se bude v určitém procentu sekundární lymfedém při léčbě karcinomu prsu vždy vyskytovat.

Doporučení nemocným – co můžete pro svou léčbu udělat vy sami:

Dodržujte preventivně-léčebná opatření popsaná v tomto textu. Denně provádějte dechová cvičení a drénující cviky. Oteklou část můžete masírovat dle rad terapeuta ( v technice manuální lymfodrenáže lze zaučit i vaše rodinné příslušníky!). Oteklou končetinu denně bandážujte nebo noste elastický návlek.

Všeobecné zásady

Nepřetěžujte poškozenou část těla. Nevyhnete-li se zátěži, dělejte pauzy a odpočívejte. Nevystavujte ji nadměrnému účinku tepla a chladu. Každé poranění pečlivě ošetřete dezinfekcí a sterilní náplastí, případně vyhledejte lékaře. Jakoukoli změnu na postižené paži ihned hlaste lékaři!

V domácnosti

Dávejte pozor při manipulaci s kuchyňským nožem, vyvarujte se bodnutí jehlou (používejte při šití náprstek), opatrně manipulujte se žehličkou, nemyjte nádobí v horké vodě, neobsluhujte postiženou končetinou horkou troubu, gril, apod.,při úklidu používejte gumové rukavice. Nenoste v postižené ruce těžké nákupy!

V zaměstnání

Důležitá je volba vhodného zaměstnání – konzultujte ji s lékařem. Vyvarujte se dlouhodobého jednostranného zatížení končetiny, mezi prací provádějte časté pauzy a „drénující cviky“.

Při oblékání

Noste pohodlné, netěsné oblečení, vhodné prádlo (podprsenku s širokými ramínky), na oteklé ruce nenoste šperky a hodinky (ruka nesmí být ničím zaškrcována!)

Výživa

Dbejte zásad racionální výživy – dostatek ovoce a zeleniny, omezte příjem soli, pijte denně 2-3 litry tekutin (voda, minerálky, ovocné čaje), udržujte si optimální hmotnost.

Při spánku

Snažte se udržet končetinu ve zvýšené, drenážní poloze (podložte si ji dalším polštářem), neležte na postižené straně!

U lékaře

Upozorněte lékaře na lokalizaci lymfedému, na postižené končetině si nikdy nenechávejte provádět odběr krve, měření krevního tlaku, aplikaci injekce, lokální umrtvení. Při lázeňské léčbě se vyvarujte bahenních zábalů.

Hygiena a kosmetická péče

Dbejte o řádnou hygienu, ale nepoužívejte alergizující a dráždivé kosmetické přípravky, kůži vysušenou obinadly či návlekem, používáte-li je, ošetřujte alespoň dvakrát denně mastnějším krémem. Nekoupejte se v horké vodě (ideální teplota je 28 stupňů Celsia), nenavštěvujte saunu ani horkou parní lázeň, při vysoušení vlasů fénem chraňte ramena a paži, při ošetřování nehtů dejte pozor na poranění (kůžičku si nestříhejte, jen změkčete olejem a opatrně odhrňte).

Záliby

Plést, šít, háčkovat můžete jen po poradě s lékařem a při dodržení určitých zásad (časté přestávky s drénujícími cviky, vhodná poloha končetiny).Při práci na zahradě používejte rukavice, vyvarujte se větší námahy a dejte pozor na drobná poranění (říznutí od travin, třísky, popíchání trny apod.), při chovu domácích zvířat se vyhněte kousnutí a škrábnutí.

Sport

Doporučované sporty jsou cyklistika, plavání, cvičení ve vodě, chůze a takové aktivity, při nichž nedochází k větší zátěži končetiny (kuželky, tenis, míčové hry). Při sportu nezapomínejte na elastickou bandáž nebo návlek.

O dovolené

Vyhněte se oblastem s velkým výskytem bodavého hmyzu, chraňte se před přímými účinky slunce, zakrývejte oteklé části oděvem, pro dovolenou volte raději termín mimo letní sezónu. Pobyt u moře a v horách působí často velmi příznivě, mějte ale na paměti, že dlouhé cestování (autobusem i letadlem) může otok zhoršit.

(Autorem těchto doporučení je MUDr. René Vlasák z Centra preventivní medicíny, Praha 2, Italská 5)

Pokud se u vás sekundární lymfatický otok objevil, vyhledejte co nejdříve odbornou pomoc! Obraťte se na rehabilitační oddělení ve vašem okolí a ptejte se po fyzioterapeutkách či sestrách, které absolvovaly speciální kurz a mohou přístrojovou či lépe manuální lymfodrenáž poskytovat. V některých případech vám také pojišťovna na předpis může zapůjčit přístroj (Lymfoven, Pneuven a jiné) pro domácí použití.