Transplantace ve 21. století
Tak to je název přednášky, s kterou dorazil Doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D. v úterý 12.4. do našeho plzeňského centra. Název přednášky sice zní „Transplantace ve 21. století“, ale doc. Moláček nás nejdříve seznámil s historií prvních transplantací, která sahá až do 3. st. n. l. a postupně nás informoval o dalších transplantačních výkonech různých orgánů až po současnost.
Existují 4 druhy transplantací:
– Autotransplantace – dárce a příjemce je jedna osoba (např. kůže)
– Izotransplantace – mezi jednovaječnými dvojčaty
– Alotransplantace – mezi stejným druhem (nejčastější) od živého i zemřelého
– Xenotransplantace – mezi různými druhy (např. prasečí kůže)
1. úspěšná transplantace u nás byla provedena v roce 1966 v IKEMU, kdy matka darovala ledvinu svému synovi a štěp fungoval 11 měsíců.
V současnosti se běžně transplantuje ledvina, srdce, játra a plíce a pak vzácněji slinivka, tenké střevo, obličej, srdeční chlopně, cévy, kosti, šlachy a rohovka. Provádí se také kombinované transplantace srdce + ledviny, srdce + plíce.
Fakultní nemocnice v Plzni vlastní menší Transplantcentrum pro transplantace ledviny a kostní dřeně. Má výborné výsledky a krátkou čekací dobu na orgán. Při transplantaci ledviny se orgán umisťuje na jiné místo než se nachází původní ledvina. Čas mezi odebráním ledviny od dárce a transplantováním příjemci může být cca 24 hod. Je to čas, kdy je orgán „u ledu“ a tato doba se nazývá studená ischemie. Transplantace ledviny nezachraňuje pacientovi život, ale zlepšuje životní komfort. Naopak u transplantací jater, srdce a plic jsou to výkony zachraňující život a studená ischemie je pouze 6 hodin.
Přednáška byla odborná, velice poutavá a všem dobře srozumitelná.
Doc. Jiří Moláček ji zakončil pravdivým anglickým mottem:
„Don’t take your organs to heaven – heaven knows we need them here“
Dana Moláčková, MHC Plzeň