Nadechnout se a zadržet dech. Ozařování rakoviny prsu pak tolik neškodí srdci
Onkologové z ostravské fakultní nemocnice léčí šetrněji rakovinu prsu. Ozařování probíhá jen tehdy, když se žena hluboce nadechne. Díky tomu se zvětší vzdálenost mezi léčenou tkání a srdcem. Na tomto životně důležitém orgánu poté nezanechává léčba zářením tolik následků.
Pusťte si reportáž na webu České televize zde >>
Metoda se již ve světě běžně používá. Do Česka přichází až nyní – zkouší ji zde pět onkologických center včetně toho v Ostravě. „Metoda je vhodná pro ženy, u kterých lékaři diagnostikovali karcinom v levém prsu,“ zjistila redaktorka České televize Iva Piskalová.
Nový postup výrazně snižuje riziko poškození srdce a tím pádem také výskyt možných zdravotních následků, například infarktu v důsledku poškození srdeční svaloviny zářením.
„Metoda je velmi jednoduchá. Lékaři doporučují ženám, aby zadržely dech na 15 až 20 vteřin.“
K šetrnějšímu ozařování napomáhá speciální přístroj, který sleduje, zda se léčená žena již nadechla a zadržela dech. V takovém případě pak spustí ozařovací dávku. Pacientka je rovněž o zbývající době dávky informována díky brýlím s displeji. Do sluchátek, které má nasazeny, jí pak zdravotnický personál dává další případné pokyny.
Metodu již používají podle Ivy Piskalové běžně ve Velké Británii. Právě zde se s ní seznámili i čeští lékaři.
Vlastní zkušenost s rakovinou má v Česku přes půl milionu lidí
Podle Ladislava Duška z Institutu biostatistiky a analýzy Lékařské fakulty Masarykovy univerzity patří Česko mezi země s nejlepšími statistickými údaji o karcinogenních onemocněních. Data shromažďuje Národní onkologický registr. Sběr je ale pracný a trvá déle, proto jsou poslední čísla z konce roku 2015.
Podle registru žilo v republice na konci roku 2015 bezmála 541 600 pacientek a pacientů, kteří se z rakoviny vyléčili či se ještě léčili. Nemocných každý rok přibývá, úmrtnost se ale snižuje. Roste tak počet těch, kteří boj s karcinomem zvládnou.
„Není pravda, že by se v ČR nehodnotila kvalita péče. Jedním z indikátorů je dosahované přežití. Úmrtnost je stabilizovaná, u některých diagnóz výrazně klesá. Přibývá těch, kteří mají s nádorem zkušenost,“ dodal Dušek.
Zatímco mezi lety 2011 a 2015 nových pacientů přibylo ročně v průměru o 1,9 procenta, úmrtnost průměrně klesla o 0,7 procenta. Počet těch, kteří s nemocí úspěšně bojovali, se každý rok zvedal průměrně o 3,9 procenta.
Zdroj: Česká televize