Rozhovor: Některé ženy odkládají vyšetření prsu. Pak je pozdě, říká Jana Drexlerová z Mamma HELP

Ročně onemocní v České republice asi šest a půl tisíce žen rakovinou prsu. Podle ředitelky sdružení Mamma HELP Jany Drexlerové se některé ženy stále bojí vyšetření.

Je za tím prý obava, že lékaři „něco“ najdou. „Je to nelogické a je to špatně,“ říká Jana Drexlerová.

Podle ní je dnes víc nemocných mladých žen, které mají často i malé děti. I s nimi je potřeba o nemoci mluvit: „Ke každé věkové skupině dětí je potřeba přistupovat jinak. Jsme poradna laických terapeutek a tohle už je profesionální záležitost. Proto jsme pozvali psycholožku, která se věnuje celé rodině. Pomůže ženě, která je zpravidla na začátku léčby. Dozví se od ní, jak to v rodině mají, jestli spolu hodně mluví, nebo jsou děti třeba uzavřené. A pak přiměřeně k věku dětí probere možnosti, jak o tom s nimi hovořit.“

„Malé děcko, i když třeba nerozumí tomu, o co jde, tak přesto znejistí a vytuší, že se něco děje. Je potřeba připravit ho na nějaké změny, že třeba maminka bude v nemocnici a nebude občas doma,“ říká Jana Drexlerová, „ze zkušeností víme, že děti se bojí mnohem víc, když něco neví, než děti, které jsou informované. I batole vycítí, že se něco děje a maminka není v pořádku.“

Poslechněte si celý rozhovor zde >>

 

Zdroj: Štěpánka Duchková, Jana Kudláčková, Rozhlas.cz