Žilní onemocnění může trápit ženy v každém věku
Ačkoli se daleko častěji hovoří o problémech srdce a tepen, mezi kardiovaskulární onemocnění patří i onemocnění žil. To je svým rozsahem, významem i četností neméně závažné. A zvláště ty chronické se řadí v několika posledních desetiletích mezi civilizační choroby, které mohou trápit od mládí až do pozdějšího věku.
Dlouhé sezení, nedostatek pohybu, nedodržování pitného režimu, konzumace nezdravých potravin, ale i věk, dědičnost, pohlaví či těhotenství úzce souvisí se vznikem tohoto druhu žilního onemocnění. Nejčastěji se objevují křečové žíly na dolních končetinách, které se projevují metličkovitými žilkami, křečovými žílami či žilní trombózou a jejich následky vedou až ke vzniku bércových vředů. Již v pubertě se mohou objevovat první známky žilních problémů, a to díky hormonálním změnám (hormony mají za úkol tělu nejprve zajistit krásné ženské tvary a následně jej připravit na těhotenství).
Největší změny prožívají ženy právě v období gravidity. Během těhotenství se dostává organismus pod tak vysoké hladiny hormonů, jakých nedosahuje při žádné léčbě. Vysoké hladiny hormonu estrogenu navíc vedou k rozvolnění žilních stěn, což může způsobit vznik nebo zhoršení stavu křečových žil v dolních končetinách či v pánevní oblasti, v takovém případě bývají následkem hemoroidy. Tlak rostoucí dělohy zpomaluje návrat krve z dolní poloviny těla, a to vede k dalšímu zhoršení varixů dolních končetin a hemoroidů. Čím je těhotná žena starší, tím může docházet k většímu zhoršování.
Další velkou změnou v životě ženy je klimakterium, které je zároveň poslední fyziologickou změnou, kterou žena prodělá. Hlavním důvodem rozvoje křečových žil v pozdějším věku je celkové stárnutí tkání, úbytek pohlavních hormonů a snížení elasticity žilního systému.
Mezi další problémy, které postihují zejména dolní končetiny, patří lymfatické otoky. Lymfedém je chronické onemocnění, které vzniká při nesprávné funkci lymfatického systému a při špatném odbourávání bílkovin v podkoží. Při podezření na lymfedém by měl být pacient včas odeslán na specializované pracoviště k potvrzení diagnózy a zahájení včasné a efektivní léčby.
Jakékoli příznaky a podezření na problém s žilami je důležité konzultovat s lékařem a nespoléhat se na neověřené doplňky stravy. Nejdůležitější je včasná diagnostika a nasazení účinných venoaktivních léků. A právě role venoaktivních léků je během léčby velmi důležitá, protože podporují žilní oběh, zmírňují žilní tlak a zánět, zpevňují žilní stěnu a zasahují již na úplném počátku kaskády změn žilní stěny.
Léčba chronického žilního onemocnění bývá dlouhodobá a je nutné, aby pacient s lékařem spolupracoval. Záleží pak na stadiu, ve kterém se pacient nachází a dle toho se dělí léčba na operativní a konzervativní.
Více informací a řadu odborných rad naleznete na www.zilniporadna.cz nebo si můžete stáhnout zdarma mobilní aplikaci „Bolí vás nohy“, kde najdete krátké video, fotodokumentace, návody na cvičení a rady, jak pomoci svému žilnímu systému.